Održano 4. stručno putovanje

Autor: Kristinka Baglama, 5. 4. 2016.

Učenici Poljoprivredne i veterinarske škole Osijek zajedno s učenicima Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci, koji se osposobljavaju za cvjećare i vrtlare, od 19. do 23. ožujka posjetili su Dubrovnik i okolicu. Osim učenika, Dubrovnik je posjetilo i deset nastavnika praktične nastave i stručno-teorijskih predmeta. Stručno putovanje bilo je organizirano u okviru provedbe EU projekta Zelena mreža, prema pozivu Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama, u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada – faza II iz Europskog socijalnog fonda. Učenici i nastavnici posjetili su Obrtničku školu Dubrovnik i upoznali se s načinom rada i provedbom praktične nastave u toj školi.

fotogalerija

Učenici i nastavnici Obrtničke škole Dubrovnik tom su prilikom organizirali radionicu tradicionalnog pletenja palmi za gostujuće učenike i nastavnike. Osim posjeta školi, učenici su imali priliku razgledati i staklenike te rasadnik dubrovačkog poduzeća Vrtlar gdje učenici obavljaju praktičnu nastavu. Nakon ovog zanimljivog posjeta učenici i nastavnici su imali priliku vidjeti i nove nasade moderne parkovne arhitekture u dubrovačkom Gružu kao i rasadnik dubrovačkog Sveučilišta u Čibači pored Dubrovnika. Nastavnici i učenici su, kasnije, uz stručno vodstvo domaćina posjetili grad i upoznali se s kulturnim i povijesnim znamenitostima Dubrovnika. Suradnik na projektu i organizator radionica je bila kolegica Amira Ćerimagić, nastavnica strukovnih predmeta.

Drugi dan posjeta, uz stručno vodstvo Amire Ćerimagić, prof. učenici su posjetili arboretum Trsteno. Treći dan učenici i nastavnici su posjetili Metković i tom prigodom razgledavali grad, uz stručno vodstvo zaposlenika Prirodoslovnog muzeja Metković, te vrtni centar i rasadnike tvrtke Prud u Prudu pored Metkovića. Za četvrti dan posjeta bio je planiran posjet Otoku Lokrumu i Javnoj ustanovi park prirode i arboretum Lokrum, no ovaj posjet je otkazana zbog loših vremenskih uvjeta te se nadamo da će kroz neko buduće stručno putovanje ovaj posjet biti realiziran.

Zahvaljujemo se kolegama iz Obrtničke škole Dubrovnik na ugodnom druženju i gostoprimstvu te osiguranom stručnom vodstvu u razgledavanju parkovne arhitekture i grada kao i zaposlenicima spomenutih tvrtki na stručnom vodstvu. Ciljevi ovih aktivnosti bili su omogućiti učenicima stjecanje novih strukovnih znanja, životnih iskustava te ih na taj način potaknuti na veću mobilnost i omogućiti im veću konkurentnost na tržištu rada te stručno usavršiti i osnažiti nastavnike strukovnih predmeta i uvesti moderna i inovacijska postignuća u odgojno-obrazovni proces kao i osigurati bolju buduću suradnju dviju škola.