Održano 5. stručno putovanje

Autor: Kristinka Baglama, 13. 6. 2016.

Stručno putovanje bilo je organizirano, kao i četiri prethodna, u okviru provedbe EU projekta Zelena mreža, prema pozivu Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama, u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada – faza II iz Europskog socijalnog fonda. Učenici Poljoprivredne i veterinarske škole Osijek zajedno s učenicima Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci, koji se osposobljavaju za cvjećare i vrtlare, od 28. travnja do 1. svibnja bili su u posjeti Istri i Rijeci. Osim učenika, Istru i Rijeku je posjetilo i dvanaest nastavnika praktične nastave i stručno-teorijskih predmeta te članovi projektnog tima.

Učenici i nastavnici posjetili su Graditeljsku školu za industriju i obrt u Rijeci i upoznali se s načinom rada i provedbom praktične nastave u toj školi te su posjetili školsko vježbalište. Nastavnici i učenici su, također, uz stručno vodstvo domaćina posjetili parkove i šetnice grada Rijeke te vilu Ružić sa spomeničkom knjižnicom i zbirkom Mažuranić-Brlić-Ružić. Nakon Rijeke, grupa je nastavila putovanje za Rovinj. Drugi dan posjeta, učenici i nastavnici su posjetili Umag i 19. sajam cvijeća Umag Floria. Nakon Umaga, grupa je posjetila i imanje Grotta u Baredinama te ispeleološki lokalitet, jamu Grotta, kao i muzejski postav na otvorenom Traktor story gdje su se mogli upoznati s razvojem poljoprivredne mehanizacije kroz povijest. Treći dan posjeta učenici i nastavnici posjetili su imanje Histria Aromatica gdje su uz stručno vodstvo mogli razgledati nasade aromatičnog i ljekovitog bilja, vinove loze, maslina, cvijeća i povrća kao i jamu Smokovinu te laboratorij za preradu aromatičnog i ljekovitog bilja kao i prodajni salon gotovih proizvoda. Učenici i nastavnici su se mogli upoznati sa zaokruženim ciklusom proizvodnje ekološkog povrća od polja do stola kao i s ekološkim uzgojem i preradom te prodajom proizvoda od aromatičnog i ljekovitog bilja, budući da se cijeli proces odvija na istom imanju. Tijekom istog dana grupa je posjetila i staklenike tvrtke Skink, koji ujedno služe kao vježbališta Veleučilišta u Rijeci, gdje se uz stručno vodstvo mogla upoznati s tehnologijom proizvodnje mediteranskog bilja, rasade cvijeća i dendroloških vrsta (uzgoj masline, smokve, palmi, kestena i duda). Tvrtka Skink razvija i vlastitu banku gena sorti smokvi i duda. Četvrti dan posjeta Istri, učenici i nastavnici su posjetili opatijske parkove i perivoje te sajam cvijeća. Zahvaljujemo se kolegama iz Graditeljske škole za industriju i obrt Rijeka na prekrasnom druženju i gostoprimstvu te organizaciji posjeta vili Ružić, kao i zaposlenicima spomenutih tvrtki na stručnom vodstvu. Ciljevi ovih aktivnosti bili su omogućiti učenicima stjecanje novih strukovnih znanja, životnih iskustava te ih na taj način potaknuti na veću mobilnost i omogućiti im veću konkurentnost na tržištu rada te stručno usavršiti i osnažiti nastavnike strukovnih predmeta i uvesti moderna i inovacijska postignuća u odgojno-obrazovni proces.