Jedi jabuku svaki dan i tjeraj doktora iz kuće van!

Kraljica voća – jabuka, poznata je i kao “zabranjeno voće“, “voće znanja“, a u norveškoj mitologiji se spominje kao “voće koje obećava vječnu mladost“. Domaća, odnosno kultivirana jabuka, Malus domestica Borkh., pripada porodici ruža. Otkako je u listopadu 1990. godine počela izložba jabuka u Londonu kako bi se predstavile mnogobrojne sorte jabuka te kako bi se istaknula nutritivna vrijednost tog voća u ljudskoj prehrani, taj se običaj munjevitom brzinom proširio cijelom Europom.
Jabuka (lat. Malus), potječe iz južnog Sibira. Može se brati njezin cvijet, list ili plod, ovisno o krajnjoj namjeri uporabe. Plod dozrijeva od srpnja do listopada, ovisno o sorti. Zbog svojega bogatog nutritivnog sastava jabuka se ubraja u najkorisniju namirnicu u ljudskoj prehrani na koju vrlo često jednostavno zaboravimo u brzom ritmu svakidašnjice.

Odrasle osobe trebale bi na dan pojesti barem jednu jabuku. Stara izreka kaže: „Jedi jabuku svaki dan i tjeraj doktora iz kuće van!” Prema statistici Hrvatske gospodarske komore prosječni Hrvat godišnje konzumira oko 16 kg toga nutritivno vrijednog voća. Zahvaljujući velikom udjelu vitamina C i mineralnih tvari, jabuka odlično djeluje na imunosni sustav organizma štiteći ga od virusa i bakterija te prehlada. Pektin u jabuci pomaže sprečavanju karcinoma debelog crijeva. Zahvaljujući kalciju i fosforu koje sadržava, jabuka sudjeluje u izgradnji kosti, zubi i noktiju. Pomaže i u sprečavanju nastanka karijesa. Pozitivne učinke ima na probavni sustav u kojem pospješuje rad žuči, jetara i bubrega. Velik udio kalija u jabuci potiče izlučivanje suvišne tekućine iz organizma te, između ostalog, utječe i na mršavljenje.
Kroz tisuće godina uzgoja jabuka je dobila svojstva koja poznajemo danas, pa predstavlja najrasprostranjeniju voćnu vrstu na svijetu. Poznato je oko 8000 različitih sorti jabuke koje se međusobno razlikuju po boji, okusu, slatkoći i kiselosti, konzistenciji i sočnosti.

fotogalerija

Jabuke iz školskog vrta