Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek osnovana je 1957. godine i od tada je mijenjala nazive, osnivače i sjedišta djelovanja. Od 1959. godine ona teorijski i praktično obrazuje ratare i stočare s trogodišnjim programom. Bio je potreban niz godina dok se napokon nije 1969. godine odobrio početak rada u Općoj srednjoj školi s poljoprivrednim usmjerenjem u sastavu Školskog centra IPK Osijek. Od 1974. godine do 1978. godine škola nosi naziv Poljoprivredno - saobraćajni školski centar, a u svom sastavu ima: Poljoprivrednu školu, Saobraćajnu školu, Drvoprerađivačku školu i Školu za odrasle, koja je obuhvaćala auto-školu za KV vozače. Pri centru postoji i učenički dom s kuhinjom.
S vremenom vozači odlaze u EMŠC, a drvoprerađivači u Građevinski školski centar. Od 1980. godine Poljoprivredni školski centar sastoji se od OOUR Nastave i OOUR Prehrane. U svibnju 1985. OOUR Nastava dobiva ponovno naziv Poljoprivredni školski centar Osijek i u prosincu iste godine seli u novoizgrađenu zgradu na Tenjskoj cesti.
Tijekom agresije na Osijek, na početku Domovinskog rata, zgrada Poljoprivrednog školskog centra je teško oštećena. 1991. i 1992. godine škola radi u gotovo nemogućim uvijetima: nastava se odvijala u progonstvu, u tadašnjoj Čehoslovačkoj Republici, a sjedište joj je prvo bilo na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, a zatim u Centru za predškolski odgoj. Za učenike koji su ostali u gradu nastava je organizirana na kraju školske godine s dvadesetpostotnim programom, u zgradi Osnovne škole "Retfala", Strossmayerova 179. Zgrada u Retfali dodijeljena je na privremeno korištenje i od tada se škola zove Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek.
1997. godine potpisan je sporazum o ustupanju prava korištenja i prenamjeni vojarni za potrebe Sveučilišta Josipa Jurja Štrossmayera u Osijeku, kojim je obuhvaćena i Poljoprivredno i veterinarska škola Osijek. 1999. godine Vlada Republike Hrvatske daruje poljoprivredno zemljište u vlasništvu države Poljoprivrednoj i veterinarskoj školi u Osijeku veličine oko 10ha na lokaciji Jadrovska ulica 20. Nakon ishođenja svih potrebnih suglasnossti, lokacijske i građevinske dozvole u listopadu 2001. počinje gradnja nove školske zgrade koja se financira iz kredita Vijeća Europe(CEB) preko Ministarstva za javne radove, obnovu i graditeljstvo.
20. travnja 2005. započinje nastava u novoj školi. Škola ima ukupno 14 učionica u zatvorenom prostoru od toga deset specijaliziranih učionica, dva laboratorija tj. praktikuma, informatičku učionicu, radionicu, sedam nastavničkih kabineta, dvoranu za tjelesni odgoj, drugu manju dvoranu, knjižnicu i čitaonicu, igrališta za nogomet i košarku, hladnjaču, plastenik, dva staklenika, voćnjak, vinograd i ribnjak na školskom imanju od 9 hektara. Sve učionice, praktikumi, radionice, dvorana i knjižnica opremljene su novim školskim inventarom te suvremenim nastavnim sredstvima i pomagalima. U novoj se zgradi nalaze i zbornica te uredi ravnatelja, pedagoga, tajnice, administratora i računovođe. Cilj škole je što više smanjiti praktičnu nastavu, odnosno stručnu praksu izvan škole i što više je realiizirati na školskom poljoprivrednom dobru jer takav oblik nastave u školi pedagoški je primjereniji učenicima.