Utisci sa školskog natjecanja

Autor: Karmela Mijić, 3. 2. 2010.

Školsko natjecanje cvjećara Poljoprivredne i veterinarske škole Osijek održalo se u četvrtak, 28. siječnja 2010. godine. Na muci su se prepoznali heroji za daljnja takmičenja. Mi, nastavnici možemo biti zadovoljni jer su radovi propisanih kategorija pokazali kako smo zajedno s mentorima u cvjećarnicama i, naravno, učenicima odradili dobar posao (koji uvijek može biti bolji). Natjecanjem se nije samo iskristalizirala pobjednica, nisu se samo odredila naša dva natjecatelja, za dolazeća dva natjecanja, već su i sami učenicima shvatili gdje se tko u daljnjem, kao i u dosadašnjem učenju i znanju nalazi.

Slika 1. Buket Albine Perić.                                       Slika 2. Košarica Albine Perić.

Kategorije su, u svakom slučaju bile pogodne za kreativan i zanimljiv uradak kako za nastavnike koji su čekali rezultate, tako i za učenike kojima nije bilo svejedno i koji su bili pomalo nervozni. Nervoza nije bila ni čudna, između ostalog jer su nastavnice u tišini pažljivo pratile i bilježile kako odlična rješenja, tako i greške bez sugeriranja i potpuno objektivno. Uz sve to natjecatelji su imali i publiku jer su i drugi nastavnici tiho ulazili sa zanimanjem promatrajući što se i kako radi, a i učenici cvjećari nižih razreda pratili su rad starijih kolega kako bi znali što ih čeka za godinu ili dvije.

Slika 3. Buket Tomislava Topolovec.Slika 4. Buket T. Topolovec – pogled odozdo.

I nakon točno propisanog vremena pripreme i izrade radova, ali i čišćenja radnog mjesta po kategorijama nastajala su zanimljiva rješenja. Svatko je prema svom znanju i osobnosti pronašao rješenje za zadanu temu. Naime, učenici su morali složiti buket u tehnici spirale (tehnike slaganja spirale prema osobnom izboru), napraviti aranžman u košarici od cvijeća, povrća i voća s tržnice i izraditi vjenčić. Na slikama se nalaze neka rješenja naših učenika, od pripreme do konačnog rješenja.

Slika 5. Košarica u izradi Tomislava Topolovec.

Slika 6. Dio pripreme Antonije Arlavi.

Josipi Bošnjaković, Tomislavu Topolovec, Antoniji Arlavi, Ana Mariji Matić, Albini Perić i Mariji Tramišak treba čestitati na njihovom radu i trudu. Zaista nije lako natjecati se. Naka im ovo natjecanje bude prvo u nizu. Posebna zahvala ide Albini Perić na prekrasno uređenoj košarici (slika 1), i buketu (slika 2), Tomislavu Topolovec za detalje buketa (slika 3 i 4) i košarice (slika 5), a Antoniji Arlavi za odličnu pripremu (slika 6). Sada nam ostaje pripremati se za natjecanja i sa zanimanjem i povjerenjem pratiti što će se dogoditi.

mr. sc. Jasenka Vizentaner