Cvjetna modna revija

Autor: Kristinka Baglama, 25. 10. 2010.

Cvjetna modna revija
    Dan škole je idealna prilika za pokazivanje znanja. No, neuobičajeno je da zahtjevan zadatak cvjetne modne revije odluče izvršiti oni koji su tek na početku svoga puta znanja – prvi razred cvjećara aranžera.

Nije bilo lagano ni prvog tjedna nastave. Slagali su utiske, a onda su, svi kao jedan, odlučili natjecati se. Nisu htjeli ići kući dok ne svladaju zadani zadatak onako kako treba za odličnu ocjenu. Već je to bilo nešto što do sada nije bio običaj. Velikim očima su pratili priču o modnoj reviji cvjetnog vjenčanja na kraju prošle godine koju su školi pripremili današnji „studenti“, a tada završeni cvjećari aranžeri Albina Perić i Tomislav Topolovec. A onda se pojavila ideja. Iva Jakobović je odlučila sašiti i cvijećem aranžirati haljine uz pomoć svog razreda. Pomoći su odlučile sve djevojke. Razred je dao prijedlog za izradu cvjetnih ogrlica, narukvica i revera. S temama iz praktične nastave o pripremi cvijeća za slaganje u posude, pripremi cvijeća za slaganje na podlogu i izradi podloga za grobne bukete i vijence bilo je teško odraditi tako nešto. Tražili su dodatno znanje, ostajali duže… Učenice su zamolile manekenke s prošle revije, Sanju Gaće i Ana Mariju Palaić, današnje učenice trećeg razreda cvjećara aranžera, da s budućim manekenkama uvježbaju mačji hod. Bilo je sasvim normalno zamoliti ih da ponovo nose reviju, a što su njih dvije sa zadovoljstvom i prihvatile, te odradile vodstvo svih proba kao i koreografiju. Bili su upitni i manekeni, ali molbe Sanje i Ana Marije teško je bilo odbiti, te su dva dečka prihvatila nošenje revera. Njihova prisutnost na reviji bila je strogo držana tajna.
Dan prije modne revije odrađene su narukvice, ogrlica i cvjetne haljine. Na sam dan revije morali su se odraditi reveri i priprema cvijeća za bukete. Iva je određivala tempo, a svi ostali su pomagali. Poneki su malo brundali, ali su na kraju ipak svi bili ponosni na svoj rad.
Došao je dan održavanja revije. Na svu sreću da je vatiranje i žicanje svaka od njih mogla odraditi odmah nakon buđenja usred noći i to s cvijećem koje je osjetljivo i pri najmanjoj greški, primjerice sa sitnocvjetnim krizantemama.
Naravno da je najvažnijeg dana nastala panika koja je tako uobičajena za pozadinu svih modnih revija. Odjednom su svi usporili, te su buketi bili izrađeni u zadnji tren. Ali, bili su izrađeni i savršeno su pristajali uz određene im haljine.
Stolice su bile postavljene u maloj dvorani. Laptop s izabranom glazbom stajao je na određenom mu mjestu. Modna revija je počela na vrijeme. Iva je odradila uvodnu i završnu riječ. Krenuo je defile manekenki. Nakon prvog izlaska i kruga po maloj dvorani, prehodan je mačjim hodom, te uz ozbiljan izraz lica i drugi krug, koreografijom sličan prvom. Šest manekenki u istim haljinama i s istim cvjetnim detaljima ponovo su pokazale naporan rad cvjećara aranžera prvog razreda. Slična koreografija imala je i svoj razlog – pripremiti iznenađenje trećeg izlaska. To su bila dva manekena s reverima od ruža kojima je bio dozvoljen ulični hod. Pri prvom iskoraku dobili su veliki pljesak, kao i svi oni koji su nosili reviju, ali i pripremili reviju.
Zbog velikog truda i znanja koje su stekle radeći na modnoj reviji hvala, prije svih, Ivi, a onda i Julijani Cvitkušić, Ivani Lazar, Patriciji Stepanović, Milici Jeremić, Mateji Antolović, Manueli Hojski, Ani i Mariji Ćosić, Ines Lazar, te Leini Brajković koja je odlučila postati cvjećar aranžer nekoliko dana prije modne revije. Na žalost, jedini učenik u razredu, Filip Štuc, u isto vrijeme je u školskoj dvorani branio čast i ugled školskog nogometa, a što mu je s ostalim nogometašima poprilično i uspjelo.
mr. sc. Jasenka Vizentaner

Više fotografija s revije možete vidjeti u našem foto albumu.

Fotografije je snimila kolegica J. Vizentaner